OFFICIAL DUTCHESS COUNTY BOARD OF ELECTIONS NOVEMBER CANDIDATES

LEGAL NOTICE

To all voters of Dutchess County, New York

General Election, Tuesday, November 7, 2017

 

The following is a true and correct list of all nominations of candidates for the offices to be filled at the General Election to be held on Tuesday, November 7, 2017, certified to us or filed in our office pursuant to the provisions of Election Law.

 

LEGEND:
D-Democratic WEP- Women’s Equality LAL- Listen and Lead
R-Republican BF-Beacon First MU- Milan United
C-Conservative BR- Better Roads UWS-United We Stand
GRE-Green BU- Beacon United WTP- We the People
W-Working Families BW-Beacon Works SWA- Stand with Ali
I-Independence CS- Common Sense
REF- Reform CF- Clinton Friends

 

JUSTICE OF THE SUPREME COURT 9TH JUDICIAL DISTRICT

D,W- Christi Acker

 

R,C,I – Linda M. Murray

 

COUNTY COMPTROLLER

D,W,WEP,REF, -Robin Lois

 

R,C,I, Jim Coughlan

 

DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 1

D,W-Giancarlo Llaverias

R,C,I – Margaret Kakish

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 2

D,W-Ranald T. Adams IV

 

R,C,I – Donald R. Sagliano

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 3

R,C,I – Dale Borchert

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 4

D,W -Hannah Black

 

R,C,I -Harold Ramsey

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 5

D,W,GRE-Pamela J. Kingsley

 

R,C,I,REF-Ken Roman

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 6

D,W,GRE,REF,WEP- Rebecca B. Edwards

 

R,C,I- William E. Biskup

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 7

D,W,WEP- Paul Donnelly

 

R,C,I – William G. Truitt

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 8

D,W,GRE- Craig P. Brendl

 

R,C,I,REF- Patrick J. Watson

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 9

D,I- Randy Johnson

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 10

D,W,I- Barbara H. Jeter-Jackson

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 11

D,W- Joel C. Tyner

 

R,C,I – Joan R. Carbonaro

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 12

D,W – Laurette Giardino

 

R,C,I – John Metzger

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 13

R,C,I- Donna J. Bolner

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 14

D,WEP- Francena I. Amparo

 

R,C – Lisa Paoloni

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 15

D- Robert R. Cofer

R,C,I- Joseph Incoronato

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 16

D,W- Frits Zernike

 

R,C,I,GRE,REF-John V. Forman

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 17

D- Keltie McCormick

 

R,C,I- James Miccio

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 18

D,W,GRE,BU- Nick Page

 

R,C,I- Jerry Landisi

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 19

D,W-Richard A. Hermans

R,C,I- A.Gregg Pulver

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 20

D,I,W,GRE,WEP-Kristofer P. Munn

 

R,C-Warren P. Sheprow

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 21

R,C,I- Margaret J Horton

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 22

R,C,I-Marc Coviello

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 23

D,W,CS- Helen R. Grosso

 

R,C,I- John M. Thomes

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 24

D- Ryan Courtien

R,C,I- Alan V Surman

 

MEMBER DUTCHESS COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 25

D,W- Jimmy Pearson

 

R,C,I,REF-Deirdre A. Houston

 

TOWN OF AMENIA – Town Supervisor

R,C,I-Victoria A. Perotti

 

TOWN OF AMENIA – Town Justice

R- James J. Devine

 

TOWN OF AMENIA – Town Clerk

D-Dawn Marie Klingner

 

TOWN OF AMENIA –Town Board Member

R-James S. Morris

 

R-Michele S. Somogyi

 

TOWN OF AMENIA- Superintendent of Highways

BR- Donald Cummings

 

TOWN OF BEEKMAN – Town Supervisor

R,C,I-Mary B. Covucci

 

TOWN OF BEEKMAN – Town Board Member

R,C,I- Ezio Battaglini

 

R,C,I-Robert J. Swartz Jr.

 

TOWN OF BEEKMAN – Superintendent of Highways

R,C,I-Anthony Coviello

 

TOWN OF BEEKMAN- Receiver of Taxes

R,C,I- Judith A. Crawford

 

TOWN OF CLINTON – Town Supervisor

R- Raymon P. Oberly

 

TOWN OF CLINTON – Town Justice

R- Barbara Seelbach

 

TOWN OF CLINTON – Town Board Member

D,CF- Michael Whitton

 

D- Marian Thompson

R- Michael Appolonia

R –Nancy A. Cunningham

 

TOWN OF DOVER – Town Supervisor

D,UWS- Linda French

 

TOWN OF DOVER – Town Justice

R- Wren Abrams

 

TOWN OF DOVER – Town Board Member

D,I,UWS- Paul Palmer

D,UWS- Jill Fieldstein

R- Redmond W. Abrams II

R- Andrew House

 

TOWN OF DOVER – Collector of Taxes

R- Dina Marie Yeno

 

TOWN OF EAST FISHKILL – Town Supervisor

R,C,I- Nicholas D’Alessandro

 

TOWN OF EAST FISHKILL – Town Clerk

R,C,I- Carol A. Hurray

 

TOWN OF EAST FISHKILL – Town Board Member

D-Michael B O’Brien

 

D-Edwin Myoshi Jr.

 

R,C,I,REF- Tom Franco

R- John A. Jackson

C,I,REF,WTP- Emanuele Marinaro

 

TOWN OF EAST FISHKILL – Superintendent of Highways

D,R,C,I- Ken Williams

 

TOWN OF FISHKILL – Town Clerk

D- Jeri L.Wagner

 

R,C,I- Rebecca Tompkins

 

TOWN OF FISHKILL – Town Board Member

D,I- Jacqueline Bardini

 

D,I- Paul Gilbert

R,C- Larry Cohen

R,C- Douglas A.A. McHoul

 

TOWN OF HYDE PARK – Town Supervisor

D,W,WEP- Aileen M. Rohr

 

R,C,I- Bill Truitt

 

TOWN OF HYDE PARK – Town Clerk

R,C,I- Donna McGrogan

 

TOWN OF HYDE PARK – Receiver of Taxes

D,W- Cynthia Todd

 

TOWN OF HYDE PARK – Town Board Member

Town Board Member Ward 1

D,W- Emily B. Svenson

 

R,C,I- Dawn Miller

 

Town Board Member Ward 2

D,W- David P. Ray

 

R,C- Chris Beyer

 

Town Board Member Ward 3

D,W,WEP- Joseph Marrine

 

R,C- Sal DiPressi

 

Town Board Member Ward 4

D,W- Kenneth Schneider

 

TOWN OF HYDE PARK – Superintendent of Highways

D,R,C,I- Howard Fisher

 

TOWN OF LAGRANGE – Town Supervisor

R,C, I- Alan Bell

 

TOWN OF LAGRANGE – Town Board Member

D- James Fredrickson

 

D- Michael Maresca

R,C,I- Edward Jessup

R,C,I- Joseph Luna

 

TOWN OF LAGRANGE – Superintendent of Highways

R,C,I- Michael Kelly

 

TOWN OF MILAN – Town Supervisor

D,R,C,I-William Gallagher

 

TOWN OF MILAN – Town Clerk

D,R,C,I- Catherine Gill

 

TOWN OF MILAN – Town Justice

D,R,C,I- Richard Mattson

 

TOWN OF MILAN – Councilmember

D,MU- Bill Jeffway

 

D,R,MU-Jack Campisi

R,C,I- Roger Bastian

I- Stephanie Fitzpatrick

 

TOWN OF MILAN – Town Assessor

R,C,I- Roberta Egan

 

TOWN OF NORTH EAST – Town Justice

D- Casey McCabe

 

TOWN OF NORTH EAST – Town Board Member


D- Christopher Kennan

D-Ralph Fedele

R,C,I- Edith R. Greenwood

R,C,I- Robert J. Cooper

 

TOWN OF PAWLING – Town Supervisor

R,C,I- James A. Schmitt

 

TOWN OF PAWLING – Town Clerk

R,C,I- Catherine Giordano

 

TOWN OF PAWLING – Town Justice

R,C,I- David E. Daniels

 

TOWN OF PAWLING – Town Board

D,CS- Drew C. Montgomery

 

R,C,I- William B. Johnson

R,C,I- James C. McCarthy

 

TOWN OF PAWLING – Tax Collector

R,C,I- Barbara Tyson

 

TOWN OF PAWLING – Superintendent of Highways

D,CS,BR- John Daley

 

R,I- John Jay Dickinson

 

VILLAGE OF PAWLING- Village Mayor

R,C,I- Robert J. Liffland

 

VILLAGE OF PAWLING- Village Justice

R,C,I- Taren Cummings

 

VILLAGE OF PAWLING- Trustee

R- Lauri Taylor

 

R,C,I- Earl Slocum

 

TOWN OF PINE PLAINS – Town Supervisor

D- Darrah Cloud

 

R- Richard Brenner

 

TOWN OF PINE PLAINS – Town Justice

D,R- David G. Humeston

 

TOWN OF PINE PLAINS – Town Board Member

D- Rory Chase

 

D- Christina Smith-Hedges

R- Gary Cooper

R- Matthew Zick

 

TOWN OF PINE PLAINS – Town Assessor

D,R- Robert Cordella

 

TOWN OF PLEASANT VALLEY – Town Supervisor

R,C,I -Mark E. Figliozzi

 

TOWN OF PLEASANT VALLEY – Town Board Member

D- Catherine Larkin

D- Frank Mazzella Jr

R,C,I- Nicholas K. Becker

R,C- John M. Delvecchio

 

TOWN OF RED HOOK – Town Clerk

R,I- Sue McCann

 

TOWN OF RED HOOK – Town Board Member

D,I,W,GRE- Christine Kane

 

D,I,W,GRE- William O’Neill

R- James Ross

 

TOWN OF RHINEBECK – Town Supervisor


D- Elizabeth Spinzia

 

TOWN OF RHINEBECK- Town Justice

D,R- John B. Kane Jr.

 

TOWN OF RHINEBECK – Town Council

D- Chauncey Walker

 

D- Brennan Kearney

 

TOWN OF RHINEBECK – Assessor – Blank

TOWN OF RHINEBECK – Assessor Unexpired Term-Blank

TOWN OF RHINEBECK – Superintendent of Highways

D-Barry Sherrod

 

TOWN OF STANFORD – Town Supervisor

D- Gregory Bull

 

R,C,I- Joseph Norton

 

TOWN OF STANFORD – Town Clerk

D,R- Ritamary T Bell

 

TOWN OF STANFORD – Town Justice

R- Dennis E. Smith

 

TOWN OF STANFORD – Town Board Member

D- Michael Shafer

 

D- Wendy Burton

R,C,I- Paul Coughlin

R,C,I- Mary Weinberger

 

TOWN OF STANFORD – Superintendent of Highways

D,R- James F. Myers, Jr.

 

TOWN OF POUGHKEEPSIE – Town Supervisor

D,W,GRE,REF,WEP- Michael Treybich

 

R,C,I- Jon Jay Baisley

 

TOWN OF POUGHKEEPSIE – Town Clerk

R,C,I- Felicia Salvatore

 

TOWN OF POUGHKEEPSIE – Town Board Member

Town Board Member Ward 1

D,GRE- Daniel Fannon

 

R,C,I- Jeffrey Renihan

 

Town Board Member Ward 2

D,W,GRE,REF- Bill Husted

 

R,C,I- Willim G. Carlos Jr.

 

Councilmember Ward 3

D, WOR- Jessica Lopez

 

R,C,I- Joseph A. Conte

 

Councilmember Ward 4

D,W- David Gill

 

R,C,I- Michael Cifone

 

Councilmember Ward 5

D,W,REF- Matthew Woolever

 

R,C,I- Joseph M. Lepore

 

Councilmember Ward 6

D,GRE- Ann M. Shershin

 

TOWN OF POUGHKEEPSIE – Superintendent of Highways

R,C,I- Marc Pfeifer

 

D,GRE,REF- Steven Engelhardt

 

TOWN OF POUGHKEEPSIE – Receiver of Taxes

R,C,I- Karen Schubert

 

TOWN OF POUGHKEEPSIE LIBRARY TRUSTEE

Patricia Ryan

 

TOWN OF POUGHKEEPSIE LIBRARY TRUSTEE UNEXPIRED TERM

Miriam Zimet-Aaron

 

TOWN OF UNION VALE – Town Supervisor

D,UWS- Patty Tompkins

 

R,C,I- Betsy C. Maas

 

TOWN OF UNION VALE – Town Clerk

R,C,I- Andrea E. Casey

 

TOWN OF UNION VALE – Town Justice

D,UWS- Joy Poskitt

 

R,C,I- Raymond P. Jurin, Jr.

 

TOWN OF UNION VALE – Town Board Member

D,UWS- Sadler Bakst

 

D,UWS- Tom Beisswenger

R,C,I- Steven E. Frazier

 

R,C,I- John J. Welsh

 

TOWN OF UNION VALE – Superintendent of Highways

D,UWS- Daniel H. Hallock

 

R,C,I- Richard C Wisseman

 

TOWN OF WAPPINGER – Town Supervisor

D- Richard L. Thurston

 

R,C,I- Lori A. Jiava

 

TOWN OF WAPPINGER – Town Justice

R,C,I- Heather L. Kitchen

 

TOWN OF WAPPINGER – Town Board Member

Town Board Member Ward 1

D,W- Wilford B. Lammers

 

R,C,I- William H. Beale

 

Town Board Member Ward 2

D,I- Angela A. Bettina

 

R,C- William Ciccarelli,

W- Janelle M. Mendez

 

Town Board Member Ward 3

D,W- Cheryl A. Wallace

 

R,C,I – Robert A. Johnston

 

Town Board Member Ward 4

R,I,- Michael Kuzmicz Jr.

 

TOWN OF WASHINGTON – Town Supervisor

R- Gary E. Ciferri

 

TOWN OF WASHINGTON – Town Board Member

R- Michael E. Murphy

R- Stephen V. Turletes

 

VILLAGE OF MILLBROOK – Village Trustee Unexpired Term

D, LAL- Maribeth Rubinstein

 

R- Kyle C. VanDewater

 

CITY OF BEACON- Councilmember

Councilmember at Large

D,W,BU- Lee Kyriacou

 

D,W,BU- George M. Mansfield

R- Amando Downer

 

Councilmember Ward 1


D,W,BU- Terry Nelson

R,C,I- Wayne Theiss

GRE,SWA- Paul Yeapple

 

Councilmember Ward 2

D,I,W,BU- John E. Rembert

 

R,C- Omar U. Harper

 

Councilmember Ward 3

D,W,BU- Jodi M. McCredo

 

R,C,I,BF- Andrew Gauzza III

 

Councilmember Ward 4

D,W,WEP,BU- Amber J. Grant

 

R,C,I- Christopher Bopp

 

CITY OF POUGHKEEPSIE – Councilmember

Councilmember at Large

D,W- Ann Finney

 

I- Mario Johnson

 

R,REF- Mike Young

 

Councilmember Ward 1

D,W- Christopher D. Petsas

 

R,C,I- Rob Page

 

Councilmember Ward 2

D,W- Sarah A. Salem

 

Councilmember Ward 3

D,W- Lorraine Johnson

 

Councilmember Ward 4

D,W,GRE- Sarah Brannen

 

R,C,I- Lee D. Klein

 

Councilmember Ward 5

D- Ann Perry

R,C,I,W- Yvonne Flowers

 

Councilmember Ward 6

D,I,W- Natasha A. Cherry

 

R- Donde McIlwee

 

Councilmember Ward 7

D,W- Randall A. Johnson II

 

R,C,I- Angelline Smalls

 

Councilmember Ward 8

D- Matthew McNamara

 

W- Josh Simons

 

Library Trustee

Moira Fitzgibbons

 

ERIK J. HAIGHT MARCO CAVIGLIA

 

COMMISSIONERS OF ELECTIONS

 

DUTCHESS COUNTY BOARD OF ELECTIONS

47 CANNON STREET

POUGHKEEPSIE, NEW YORK 12601

 

845-486-2473

Comments

comments